Close
rentcom.pl

architektura, budownictwo, wnętrza

Instalacja elektryczna w domu drewnianym

Instalacja elektryczna jest jedną z podstawowych instalacji w każdym budynku, zarówno mieszkalnym, biurowym jak i przemysłowym. Już na etapie projektowania instalacji w budynku należy stosować się do szeregu norm budowlanych oraz warunków technicznych. Tak aby można było uznać ją za bezpieczną dla użytkowników.

Instalacja elektryczna w domu drewnianym

Prawidłowo zaprojektowana instalacja elektryczna powinna zapewnić ochronę przed:

  • zagrożeniem pożarowym,
  • porażeniem prądem użytkowników,
  • przepięciami, mogącymi wystąpić na skutek wyładowań łączeniowych oraz atmosferycznych,
  • skutkami nagrzewania się instalacji.

Instalacja elektryczna w domu drewnianym, ze względu na stosowanie dużej ilości materiałów palnych, odpowiednio zaimpregnowanych chemicznie, szczególnie narażona jest na ryzyko wystąpienia pożaru. Szczególnie groźne jest wadliwe i niedoszacowane zaprojektowanie całej instalacji. Co może doprowadzić do powstania zwarć. A w konsekwencji do niebezpieczeństwa pożarowego.

Projektowanie instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna w domu drewnianymProjektowanie instalacji należy rozpocząć od określenia ilości i rozplanowania gniazd wtyczkowych, punktów oświetleniowych oraz rozplanowania obwodów elektrycznych, mając na uwadze rozmieszczenie większych odbiorników energii. Znając zapotrzebowanie na energię elektryczną należy odpowiednio dobrać zabezpieczenie instalacji, średnicę oraz izolację przewodów oraz sposób ich rozprowadzenia, łączenia oraz osadzenia elementów instalacyjnych.

Powszechnie stosowana w budownictwie technologia, zakłada że instalacja elektryczna w domu drewnianym wykonywana jest po wybudowaniu całego budynku. Instalację układa się na ścianach w specjalnych korytkach kablowych, wężach ochronnych lub w listwach przypodłogowych. Należy pamiętać aby do takich elementów nie należy wprowadzać zbyt wielu przewodów. Gdyż może grozić to przegrzaniem instalacji. Stosowane elementy maskujące przewody oraz puszki instalacyjne powinny być wykonane z materiałów niepalnych, samogasnących oraz bezhalogenowych. Projektując instalacje w obiektach drewnianych, należy mieć na uwadze odpowiednią ochronę przepięciową oraz instalację odgromową.Instalacja elektryczna w domu drewnianym wymaga zachowania odpowiedniej staranności. I zwiększonej ostrożności począwszy od etapu projektowego, poprzez pracę instalacyjne, aż do codziennego użytkowania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *